Voskování podlah
Voskování podlah (polymerizace) voskem
je proces zabezpečující povrch před nadměrným opotřebením a ušpiněním. Díky polymerové vrstvě podlaha získá vlastnosti proti uklouznutí, je odolná proti otěru a snese také nadměrnou zátěž.
Je vhodná pro použití základních čistících prostředků s desinfekčním účinkem.
Mnohem lépe se udržuje v čistotě. Základem procesu je velmi důkladné mechanické očištění podkladu, případné odstranění starých polymerů – strhávačem vosků, neutralizace a vyschnutí, nanesení ochranné polymerové vrstvy. Dnešní moderní vosky obsahují samoleštící emulze.
Neošetřená podlaha podléhá obrušování od písků, prachu, pylu, otěrem při chůzi, a jiných nečistot. Tím vznikají mikropóry, do kterých se dostává nečistota , která se velmi špatně odstraňuje. Tímto vlivem se podlaha stává matná, mění se barva a velmi špatně se čistí.
Při voskování nanášíme 1-5 vrstev podle vydatnosti vosku, intenzity namáhání podlahy = požadovaném stupni ochrany, savosti podkladového materiálu, (běžně 2-3 vrstvy). Voskovat můžeme mnoho tvrdých povrchů jako jsou PVC, marmoleum, linoleum, korek, dlažbu, ale i dřevěné podlahy.
Podlahu ošetřenou voskem musíme udržovat vhodnými přípravky, které nenarušují vrchní vrstvu vosku, ale provádí její ošetření. Proto se nesmí používat agresivní prostředky např. Savo a podobně.
(Polymer) vosk, je po nanesení také možné vytvrdit vysokorychlostním strojem (High-speed), čím se prodlouží větší odolnost a delší životnost povrchu.